Speciální péče o nohy a ruce

Nehtová protetika

Jde o ošetření a opravu nehtové ploténky. Ošetření je vhodné při deformaci nehtu ať už po operačním odstranění nehtové plísně , která je zapříčiněná poruchou růstu, nebo pro křehké, lámavé nebo příliš krátké nehty, také pro nehty s částečnou ztrátou po traumatu.

Elastický, prodyšný, antimykotický materiál chrání nehtové lůžko a brání napadení plísní po aplikaci. Vznikne opticky normální nehet, který se piluje, lakuje a vypadá přirozeně. Vhodné i pro muže.

Pracuji se systém, který vyvinula renovovaná německá společnost ERKODENT Erich Kopp GmbH pro vytvoření plnohodnotné nehtové náhrady. Veškerý pracovní materiál splňuje přísná kritéria pro fyziologickou a dermatologickou nezávadnost. 

Speciální péče o nohy a ruce

Nehtové špony - rovnátka - Ortonyxie

Je obor, který se zabývá rovnáním nehtu za použití nehtových rovnátek (špon). Je to  řešení při  problémech se zarůstajícími nehty. Pomocí nehtových rovnátek zvedám nehtovou ploténku a tím se dlouhodobě ulevuje tkáni, do které ploténka vrůstá. Aplikace rovnátek je na rozdíl od chirurgického zákroku dlouhodobým řešením zarůstajících nehtů; při správné péči se problém nevrací. Výhodou rovnátek je okamžitá nebo velmi brzká úleva od bolesti. 

Proč nehet zarůstá?

 • špatné zastříhávání nehtu, po úrazech
 • neustálý tlak na nehet – sport, chůze
 • nevhodná obuv – úzká špička
 • onychomykóza – plíseň, vhodná léčba lékařem
 • dědičnost – prevence vhodného stříhání
 • neodborný zásah pedikérky, která pravidelně poškozuje klienta vystřiháváním anebo vyřezáváním části nehtové ploténky. Toto řešení sice krátkodobě uleví od bolesti, ale z dlouhodobého hlediska se stav zhoršuje. Takový klient musí docházet na pedikúru častěji, protože bolest, kterou trpí při dorůstání nehtu, je nesnesitelná. 
 • po chirurgickém zásahu (částečném/úplném stržení nehtové ploténky) často dochází k recidivám a poškození okolní tkáně. Chirurgické řešení je pak úspěšné pouze z pohledu krátkodobé perspektivy. Nehtová ploténka často dorůstá deformovaná a vrůstá do nehtového valu.

Vývoj a ošetření stádia zarůstajícího nehtu

 • kehký otok, zarudnutí 
 • infekce, otok, sekrece, bolest při tlaku 
 • Změkčování – koupele, domácí péče
 • Tamponáž, vkládání pružných plastikových trubiček
 • Úprava nehtu pomocí rovnátek - ortonyxie

Silikonové korektory

Jde speciální zhotovení korektorů ERKOTON. Tento systém vyvinula renovovaná německá společnost ERKODENT Erich Kopp GmbH pro korekci prstových deformací. Základem je dvousložková silikonová hmota, která je velmi elastická, pevná, snadná pro modelaci, finální broušení a navíc je i velmi příjemná k nošení. Jako schválená zdravotní pomůcka splňuje přísné kritéria fyziologickou a dermatologickou nezávadnost. 

Ošetření zarostlého nehtu

Při ošetření klienta aplikuji různé techniky.

(abraze nehtové ploténky - odbroušení, teipování, dlahování, tamponování,…….)

Při ošetření zarostlých nehtů používám několik typů nehtových rovnátek a postupů, případně jejich kombinaci. Používám nehtová rovnátka typu combiped, podofix a drátkové 3TO systémy. Vhodný výběr rovnátka záleží na aktuálním stavu a způsobu zarůstání nehtu. Nehty lze rovnat také za pomocí speciálních gelů – korekce.